Czy wydanie pozwolenia na budowę budynku na działce, przez którą przebiega instalacja kanalizacyjna dla działki sąsiedniej, bez usunięcia z nią kolizji, stanowi przesłankę stwierdzenia nieważności pozwolenia na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 25 lutego 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na działce A znajduje się budynek, z którego ścieki odprowadzane są do sieci kanalizacyjnej za pośrednictwem instalacji przebiegającej przez działkę budowlaną B. Tym samym planowana budowa nowego obiektu na działce B wymagać będzie przełożenia ww. urządzenia, bowiem w ocenie autora pytania wykluczone powinno być zatwierdzenie projektu budowlanego zakładającego budowę na odcinku kanalizacji sanitarnej, bez jej uprzedniego przełożenia. W praktyce położenie kanalizacji powinno gwarantować bezpieczne funkcjonowanie zarówno samej kanalizacji, jak i sąsiedniego budynku, co wyraża się również w możliwości wolnego dostępu do instalacji w celu jej bieżącej naprawy, konserwacji, czy usunięcia nagłej usterki.

Czy wydanie pozwolenia na budowę budynku na działce B bez usunięcia kolizji z instalacją kanalizacyjną stanowi przesłankę do stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX