Czy wydanie decyzji pozwolenia na budowę budynku zlokalizowanego bezpośrednio przy granicy z inną działką budowlaną wymaga wcześniejszego uzyskania odstępstwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 21 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wydanie decyzji pozwolenia na budowę budynku zlokalizowanego bezpośrednio przy granicy z inną działką budowlaną, na podstawie uchwały rady miasta o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej podjętej w trybie ustawy z 5.07.2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących - dalej u.u.i.m. wymaga wcześniejszego uzyskania odstępstwa od § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t.?

Czy w takim przypadku, ze względu na odmienny tryb podejmowania uchwały (gdzie zatwierdzana jest konkretna koncepcja architektoniczna) względem wydawania decyzji o warunkach zabudowy, uchwała rady miasta podjęta w trybie u.u.i.m. może być traktowana jako równorzędna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i tym samym zabudowa w granicy działki będzie możliwa bez konieczności uzyskiwania odstępstwa jw.?

Jednocześnie czy przewidziany i zatwierdzony u.u.i.m. mniejszy procent powierzchni biologicznie czynnej aniżeli wynikający z § 39 ust. 1 r.w.t. również wymaga uzyskania odstępstwa?

Inwestor wystąpił z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w trybie u.u.i.m., w którym przewiduje zabudowę 100% działki jedynie w parterze budynku, na terenie śródmiejskim bez obowiązującego MPZP. Działka ma kształt kwadratu, gdzie dwa prostopadłe boki stanowią granicę z działkami drogowymi, a dwa pozostałe granicę z działkami budowlanymi, z których jedna jest niezabudowana. Działka stanowi naroże ulic w strefie śródmiejskiej, o charakterze zabudowy pierzejowej dla obydwu ulic (w zakresie obszaru analizy urbanistycznej zgodnie z zasadami ustalania warunków zabudowy). Tym samym, brak jest możliwości kontynuacji zabudowy pierzejowej bez wybudowania ściany (bez okien i drzwi) bezpośrednio przy granicy z niezabudowaną działką sąsiednią.

Czy w przedmiotowej sytuacji wymagane jest uzyskanie odstępstwo od warunków technicznych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX