Czy wydanie decyzji o warunkach zabudowy i uznanie za stronę podmiotu, któremu w żaden sposób nie przysługuje przymiot strony w myśl art. 28 k.p.a. powoduje, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 23 sierpnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wydanie decyzji o warunkach zabudowy i uznanie za stronę podmiotu, któremu w żaden sposób nie przysługuje przymiot strony w myśl art. 28 k.p.a. powoduje, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa?

Autor pytania zdaje sobie sprawę z tego, iż zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem, m.in. wyrokiem WSA w Krakowie z dnia 20 marca 2012 r., II SA/Kr 1932/11, LEX nr 1138582, oraz wyrokiem WSA w Poznaniu z dnia 6 lutego 2013 r., IV SA/Po 330/12, LEX nr 1288356, stroną w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy są podmioty, którym przysługuje tytuł prawny do nieruchomości położonych w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia, a także inne podmioty (niebędący bezpośrednimi sąsiadami), tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli ich nieruchomości mieszczą się w zasięgu ewentualnego oddziaływania tego przedsięwzięcia. Z nieprawidłowym powołaniem stron wiąże się możliwość zakwalifikowania wydanej decyzji jako obarczonej wadą skutkującą nawet jej nieważnością. Przykładowo, w orzecznictwie podkreśla się, że skutkiem traktowania przez organ jako stron postępowania osób zmarłych jest uznanie podjętych w takiej sytuacji decyzji za wydane z rażącym naruszeniem prawa (por: wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 stycznia 2011 r., II SA/Lu 687/10, LEX nr 953314). Od interesu prawnego należy bowiem odróżnić interes faktyczny, to jest stan, w którym dany podmiot wprawdzie jest bezpośrednio zainteresowany rozstrzygnięciem sprawy administracyjnej, nie może jednak tego zainteresowania poprzeć przepisami prawa powszechnie obowiązującego, mającymi stanowić podstawę skutecznego żądania stosowanych czynności organu administracji. Interes prawny mają tylko podmioty, których sytuacja wynika wprost z normy prawa materialnego. Nie może to być też interes przewidywany w przyszłości ani hipotetyczny.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX