Czy wydając ponownie decyzję w sprawie odpłatności za pobyt w DPS, w osnowie decyzji napisać: ustalić opłaty, czy zmienić opłaty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 1 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dotyczy ustalenia sytuacji dochodowej zstępnej.

W V/2019 została wydana decyzja ustalająca opłatę zstępnej za pobyt w DPS ojca. Decyzja jest prawomocna, strona nie wniosła odwołania od ww. decyzji. W XII/2019 r. organ wydał decyzję zmieniającą kwoty odpłatności zstępnej od VIII/2019 z uwagi na zmianę sytuacji dochodowej zstępnej. Strona wniosła odwołanie, SKO uchyliło i przekazało do ponownego rozpatrzenia.

Organ w VII/2020 ponownie wydał decyzję zmieniającą kwoty odpłatności zstępnej od VIII/2019. Strona wniosła odwołanie, SKO uchyliło i przekazało do ponownego rozpatrzenia. Organ w VI/2021 ponownie wydał decyzję ustalającą opłaty, a nie zmieniającą kwoty odpłatności zstępnej od VIII/2019 (z uwagi na fakt zmiany przepisów ustawy, tj. wygasła decyzja z V/2019 z mocy ustawy, a organ nie zawarł umowy ze zstępną z uwagi na toczące się postępowanie dotyczące zawarcia umowy - w efekcie brak jej podpisania, organ w osnowie decyzji napisał: ustalić opłatę, a nie zmienić opłatę). Strona wniosła odwołanie, SKO uchyliło i przekazało do ponownego rozpatrzenia.

Czy organ wydając ponownie decyzję w I/2022 ma w osnowie decyzji napisać: ustalić opłaty, czy zmienić opłaty, które zostały ustalone decyzją z V/2019 - gdzie decyzja wygasła z mocy prawa i brak podpisania umowy przez zstępną?

Czy organ ustalając sytuację dochodową winien brać pod uwagę wynagrodzenie za pracę zgodnie z art. 8 ust. 3 pkt 1 u.p.s., tj. pomniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu i od kiedy, tj. czy od dnia, kiedy weszła w życie ustawa, tj. od maja 2021 roku, a za poprzednie miesiące przyjąć dochód bez kosztów uzyskania przychodu, czy też weryfikować od momentu zmiany sytuacji dochodowej, tj. od VIII/2019 i wynagrodzenie za tamte miesiące pomniejszać o koszty uzyskania przychodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX