Czy wydając decyzję o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do dochodu należy wliczyć zasiłek chorobowy z ZUS, którego żona wnioskodawcy faktycznie nie otrzymała?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 9 lipca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rodzina 2-osobowa, prowadząca wspólne gospodarstwo domowe. Mąż jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, uprawnioną do zasiłku pielęgnacyjnego. Żona do 30.05.2020 r. pracowała zawodowo, od dnia 15.05.2020 r. do dnia 16.07.2020 r. jest na zwolnieniu lekarskim.

W miesiącu czerwcu br. nie otrzymała jeszcze z ZUS zasiłku chorobowego, na chwilę obecną nie jest znany termin wypłaty ww. świadczenia. Mąż ubiega się o ubezpieczenie zdrowotne (z powodów zdrowotnych nie może zarejestrować się w PUP, żona obecnie również nie może zgłosić męża do ubezpieczenia przy swoim ubezpieczeniu). Faktycznym dochodem rodziny w miesiącu czerwcu br. był zasiłek pielęgnacyjny w wys. 215,84 zł.

Czy do dochodu należy również wliczyć zasiłek chorobowy z ZUS, którego żona do dnia dzisiejszego faktycznie nie otrzymała?

Mąż potrzebuje ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ musi przyjąć leki ratujące życie. Jeżeli wliczymy ten dochód z ZUS, rodzina przekroczy kryterium dochodowe uprawniające do prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na okres 90 dni.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX