Czy wydać odrębne decyzje dotyczące wydłużenia świadczenia pielęgnacyjnego w starej kwocie oraz waloryzacji świadczenia do nowej kwoty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zmieniając decyzję wstecz w części dotyczącej okresu przysługiwania świadczenia pielęgnacyjnego, np. od 01.11.2023 r. do 30.09.2024 r. w oparciu art. 4 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, to czy można od razu w tej decyzji zmienić wartość świadczenia od 01.01.2024 r., zgodnie z art. 32 ust. 1a-1c ustawy o świadczeniach rodzinnych?

Czy to są dwa osobne postępowania administracyjne i powinny być prowadzono osobno, czyli najpierw wydłużenie świadczenia pielęgnacyjnego w starej kwocie, a następnie waloryzacja świadczenia do nowej kwoty?

Jeżeli są to dwa odrębne postępowania, czy można by było skorzystać z art. 62 Kodeksu postępowania administracyjnego i połączyć w jedną sprawę wydłużenie okresu i waloryzację świadczenia wydając jedną decyzję?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX