Czy wydać decyzję odmawiającą przyznania zasiłku celowego na odzyskanie utraconego mieszkania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2018 r.

PYTANIE

Klient, który stale korzysta z pomocy społecznej z różnych form pomocy (zasiłek celowy, okresowy, pomoc w formie ubrania), samotnie gospodarujący, nie pracujący, zamieszkujący w lokalu socjalnym, w miesiącu lutym złożył wniosek na całkowite utrzymanie oraz pomoc w odzyskaniu utraconego przed laty mieszkania. Podczas wywiadu środowiskowego poproszono klienta o sprecyzowanie dokładnie, jakiej pomocy oczekuje. Strona oświadczyła, że nie chce, aby udzielono jej żadnej pomocy na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, tj. zasiłek celowy na zakup posiłku, opału, leków. Żąda jedynie pomocy w odzyskaniu utraconego przed laty mieszkania. Klient wielokrotnie w pismach, jak również podczas spotkań z pracownikiem socjalnym był informowany, że organem kompetentnym w sprawie jest wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Z uwagi na złożoność sprawy (sprawa mieszania była już przedmiotem postępowania przed sądem powszechnym, w której zapadł prawomocny wyrok na niekorzyść strony), zaproponowano stronie w ramach pracy socjalnej, pomoc prawnika w bezpłatnym punkcie porad prawnych na mocy ustawy z 5.08.2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2030). Strona kategorycznie odmawia skorzystania z tej formy pomocy twierdząc, że obowiązkiem pracownika socjalnego jest rozwiązane wszystkich problemów klienta.

Wobec powyższego, czy zasadne jest zakończenie postępowania, wystosowując do strony kolejne pismo informujące, iż pomoc w odzyskaniu mieszkania jest czynnością materialno techniczną, na którą zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy z 12.03.2004 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.) nie wydaje się decyzji administracyjnej?

Czy jednak należy wydać decyzję odmawiającą przyznania pomocy w formie zasiłku celowego na odzyskanie utraconego mieszkania, gdyż nie jest to podstawowa potrzeba bytowa zwłaszcza, że strona mieszka w lokalu socjalnym, nie współpracuje z pracownikiem socjalnym, wykazuje wyłącznie roszczeniową postawę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX