Czy wycinka drzew na terenie oznaczonym Ls mająca na celu zmianę sposobu użytkowania terenu pod kątem utworzenia drogi dojazdowej wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2022 r.

PYTANIE

Czy wycinka drzew na terenie oznaczonym Ls mająca na celu zmianę sposobu użytkowania terenu pod kątem utworzenia drogi dojazdowej (wstępnie gruntowej) do planowanych posesji, która z uwagi na parametry, nie będzie wymagała decyzji środowiskowej (w przypadku utwardzenia) oraz spełniająca kryteria określone pkt 88 rozporządzenia tj.: stanowi las o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha pokrytej roślinnością leśną – drzewami i krzewami oraz runem leśnym; dot. obszaru objętego formami ochrony przyrody; dot. terenu zlokalizowanego w granicach administracyjnych miast - wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w przypadku gdy:

1. inwestor nie będzie wykonywać żadnej inwestycji (prac budowlanych),

2. decyzja na wyłącznie ww. gruntów z produkcji leśnej, zezwalającej na wycinkę i przekształcenie gruntu leśnego na grunt TP przeznaczony pod budowę drogi publicznej jest procedowana bez decyzji ooś (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w T. nie wymaga decyzji ooś), Wydział Mienia i Geodezji również nie potrzebuje takiej decyzji do zmiany przeznaczenia gruntu?

W opiniach prawnych przedstawione jest stanowisko, iż sama kwalifikacja nie przesądza o konieczności uzyskania decyzji. Niemniej jednak przed paroma laty na szkoleniu z pracownikiem GDOŚ przedstawione zostało inne niż wcześniej reprezentowane stanowisko, iż już sama kwalifikacja do rozporządzenia decyduje o konieczności uzyskania duś, co wynika wprost z art. 71 ust. 2 u.o.o.ś.

Pomimo prawdopodobnego wydania lada chwila zezwolenia na wycinkę, na przedmiotowym terenie nie była wykonana żadna inwentaryzacja przyrodnicza. W mojej ocenie, jedynie rzetelna analiza terenu, który ma ulec przekształceniu, zakres planowanej wycinki i jej wpływ na środowisko przyrodnicze na etapie postępowania o wydanie duś, daje gwarancje odpowiedniego zabezpieczenia środowiska przyrodniczego objętego wycinką. W tej sytuacji, brak konieczności uzyskania dalszych decyzji też nie ma znaczenia, a środowisko będzie zabezpieczone.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX