Czy wybór metody badawczej addytywnej, do sporządzenia analizy porównawczej, jest właściwy dla uzyskania miarodajnych wyników w local file?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 7 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o., z uwagi na przekroczenie progów dokumentacyjnych cen transferowych za 2019 r., jest zobligowana do sporządzenia local file. Spółka planuje ograniczyć analizę porównawczą do metody badawczej "dodawania" (addytywnej). Wybrana metoda polega na sporządzeniu listy przedsiębiorstw niezależnych, które uważa się za realizujące transakcje potencjalnie porównywane.

Czy wybór metody badawczej addytywnej do sporządzenia analizy porównawczej jest właściwy dla uzyskania miarodajnych wyników?

Czy, aby ze strony organów podatkowych nie spotkać się z zarzutem zaniechania zbadania całego rynku, wymagane jest również skorzystanie z metody dedukcyjnej, która charakteryzuje się wykorzystaniem specjalistycznych baz danych?

Jaką minimalną liczbę podmiotów należałoby poddać badaniu w metodzie addytywnej, aby otrzymane wyniki można było uznać za wiarygodne?

Czy istnieją wytyczne, które określają kolejne kroki konieczne do podjęcia w celu przeprowadzenia analizy porównawczej metodą "dodawania"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX