Czy wszczęte postępowanie dot. uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych należy umorzyć, jeśli poprzednio wydana decyzja pozostaje w mocy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dłużnikowi alimentacyjnemu w okresie świadczeniowym 2013/2014 została wydana decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych (data tej decyzji 3 lutego 2014 r.), ale nie został wysłany wniosek do prokuratury o ściganie oraz wniosek do starostwa o zatrzymanie prawa jazdy. W okresie świadczeniowym 2014/2015 ww. dłużnik stawił się na wywiad alimentacyjny i był zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy. W poprzednich okresach nie były wysyłane wnioski do prokuratury o ściganie oraz wnioski do starostwa o zatrzymanie prawa jazdy. Była wydana tylko jedna decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych w okresie świadczeniowym 2013/2014. W obecnym okresie świadczeniowym, tj. 2015/2016 dłużnik stawił się na wywiad alimentacyjny. Następnie Powiatowy Urząd Pracy poinformował, iż ww. dłużnik został wyrejestrowany. W związku z tą informacją zostało wszczęte postępowanie dotyczące uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

W związku z powyższym oraz zgodnie z art. 5a ust.2 u.p.o.u.a., należy:

1)

umorzyć wszczęte postępowanie dotyczące uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych i zakończyć w ten sposób postępowanie?

2)

dokończyć rozpoczęte postępowanie wydając kolejną decyzję o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych oraz wysłać wniosek do prokuratury o ściganie oraz wniosek do starostwa o zatrzymanie prawa jazdy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX