Czy wszcząć postępowanie na usługę wodną i w wydanej decyzji zobowiązać Inwestora do zalegalizowania przedmiotowego ujęcia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy organ może wszcząć postępowanie dot. wydania pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodną - pobór wód podziemnych, jeżeli Inwestor nie posiada pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie ujęcia ani pozwolenia wodnoprawnego na eksploatację urządzeń wodnych służących do ujmowania wody podziemnej, zgodnie z art. 133 ust. 2 ustawy z 24 października 1974 r. Prawo wodne (Dz.U. z 1974 r. nr 38 poz. 230) - dalej pr.wod.1974.?

Do organu wpłynęło kilka wniosków na pobór wód podziemnych dla zaopatrzenia m.in. szkół, posterunków policji, domu ludowego, remizy strażackiej, ośrodka zdrowia itp. (zakład od kilkudziesięciu lat pobiera wodę z ujęć bez pozwolenia wodnoprawnego). Inwestor nie przedstawił decyzji (pozwolenia wodnoprawnego) na wykonanie studni lub pozwolenia wodnoprawnego na eksploatację urządzeń wodnych służących do ujmowania wody podziemnej, zgodnie z art. 133 ust. 2 pr.wod.1974. Wyjaśnił, iż nie posiada w zasobach pozwolenia wodnoprawnego, co nie oznacza, iż takie nie było wydane. Ponadto powołał się na art. 133 ust. 1 pr.wod.1974., który mówi, iż nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne na istniejące w dniu wejścia w życie ustawy urządzenia wodne.

Jaki tok postępowania powinien przyjąć organ wydający decyzje wodnoprawne?

Czy wszcząć postępowanie na usługę wodną i w wydanej decyzji zobowiązać Inwestora do zalegalizowania przedmiotowego ujęcia, czy też wezwać do przedstawienia pozwolenia wodnoprawnego na eksploatację urządzenia tj. ujęcia, a po braku stosownego uzupełnienia odesłać dokumentację i poinformować organ o konieczności zalegalizowania ujęcia, a następnie wystąpienia o pozwolenie wodnoprawne na usługę wodną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX