Czy wstrzymać wypłaty zasiłku stałego i uchylić decyzję w sprawie przyznania świadczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 29 lipca 2018 r.

PYTANIE

Pan osoba samotna, kawaler, bezdzietny; jednoosobowe gospodarstwo domowe. Posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – ważne do 31.10.2018 r. Z tego też tytułu pobiera zasiłek stały w wysokości 604,00 zł oraz objęty jest ubezpieczeniem zdrowotnym. Dnia 21.06.2018 r. uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu; w tej chwili przebywa w szpitalu – lada dzień ma zostać przetransportowany do hospicjum / ZOL w Pasłęku. Wypłata świadczeń – zasiłku stałego – w tutejszym Ośrodku odbywa się z reguły w okolicy 28-ego dnia każdego miesiąca.

W miesiącu czerwcu nie odebrał świadczeń z wiadomego powodu. Podobnie stanie się w lipcu. Składki zostały odprowadzone.

Ustawa o pomocy społecznej – art. 106a ust. 1 – mówi, że jeżeli osoba uprawniona nie podejmie świadczeń pieniężnych przez dwa kolejne miesiące kalendarzowe, wstrzymuje się wypłatę tych świadczeń oraz wszczyna postępowanie wyjaśniające w celu sprawdzenia przyczyn nieodbierania świadczeń. Dalej artykuł określa sposób postępowania celem wyjaśnienia sytuacji. Sytuacja zasiłkobiorcy jest doskonale pracownikowi znana.

Wszcząć postępowanie i wezwać do złożenia wyjaśnień?

Klient się nie stawi, bowiem jest w ciężkim stanie.

Stwierdzić wygaśnięcie decyzji, bo nie udzielił wyjaśnień i nie został przeprowadzony wywiad?

Klient nie ma wpływu na obecną sytuację, natomiast jeżeli uchylimy mu świadczenia, w ślad za tym straci źródło ubezpieczenia zdrowotnego, co jest w tej sytuacji niezbędne.

Co zatem zrobić?

Jak postąpić w tej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX