Czy wśród dokumentów, które kierowca jest obowiązany okazywać na żądanie uprawnionego organu kontroli, jest zaświadczenie mówiące o porze nocnej w przedsiębiorstwie ustalonej dla kierowców?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rycak Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 13 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 2 ust.6a ustawy o czasie pracy kierowców pora nocna jest to okres czterech godzin pomiędzy godziną 00.00 a 07.00. O tym, które to godziny, może zdecydować pracodawca - w dokumentach firmy. Jeśli tego nie zrobi, to za porę nocną uznawany jest cały okres zawarty pomiędzy godziną 0.00 a 7.00. Jest to więc dla pracodawcy bardzo niekorzystne, ponieważ wówczas pora nocna kierowcy trwa aż 7 godzin,a nie 4 - nawet kilkuminutowa pracy w ciągu tych 7 godzin powoduje konieczność ograniczenia pracy kierowcy w tej dobie do 10 godz. Wcześniej przepis ten był uwzględniany tylko podczas kontroli PIP w przedsiębiorstwie. Natomiast obecnie ustawodawca przewidział możliwość nałożenia kar podczas kontroli ITD zarówno na drodze, jak i podczas kontroli w firmie. Za przekroczenie dopuszczalnego dobowego, 10-godzinnego czasu pracy do 3 godzin kara wynosi 50 zł. Każda kolejna godzina przekroczenia to dodatkowe 100 zł. Niestety tu pojawiają się pewne nieścisłości. Osoba kontrolująca kierowcę na drodze nie zawsze będzie miała dostęp do dokumentów, w których znajdzie informację o przedziale czasowym wyznaczającym porę nocną w danym przedsiębiorstwie. A zatem wyjścia są dwa: albo na drodze ten przepis nie będzie kontrolowany, albo przedsiębiorca będzie wzywany do dostarczania wymaganych informacji w celu dokończenia kontroli.

Czy w związku z tym wśród dokumentów, które kierowca jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu kontroli, jest wyciąg bądź zaświadczenie mówiące o porze nocnej w przedsiębiorstwie ustalonej dla kierowców?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX