Czy wspólnota mieszkaniowa jest bezwzględnie zobowiązana do zarejestrowania się jako podatnik VAT po przekroczeniu limitu zwolnienia podmiotowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 13 czerwca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wspólnota mieszkaniowa przekroczyła w 2016 r. limit zwolnienia podmiotowego VAT w dostawach mediów (wody i energii centralnego ogrzewania - CO) do mieszkań swoich właścicieli.

1. Czy w związku z interpretacją Ministra Finansów z 21.06.2011 r., PT8/033/IO1/AEW/11/PT-571, wspólnota jest bezwzględnie zobowiązana do zarejestrowania się jako podatnik VAT począwszy od stycznia 2017 r.?

2. Czy przez rok wspólnota będzie zobowiązana do składania miesięcznych deklaracji VAT-7?

3. Czy miesięczny VAT należny może być określamy jedną fakturą wewnętrzna jako suma należnych opłat (zaliczkowych) właścicieli mieszkań za wodę (ze stawką VAT 8%) i CO (ze stawką 23%) z korektą sprzedaży po ostatecznym rozliczeniu tych mediów na koniec roku, czy alternatywnie wspólnota powinna raczej wystawiać na bieżąco refaktury za wodę i CO z datą otrzymania tych faktur, czy z datą ich obowiązku podatkowego)?

4. Czy VAT naliczony powinien być jedynie odliczany w całości z faktur dotyczących tej sprzedaży opodatkowanej (woda i CO), czy też należy posługiwać się prewspółczynnikiem sprzedaży opodatkowanej do całkowitego obrotu wspólnoty, uwzględniając również VAT naliczony z innych faktur zakupowych dotyczących obrotu opodatkowanego i niepodlegającego bądź zwolnionego z VAT, w związku z kosztami zarządu, bądź istnieniem na terenie wspólnoty lokali użytkowych, czy garaży?

5. Czy do obrotu mediami wspólnoty należy zaliczyć również wywóz śmieci, skoro opłaty z tej racji mają charakter podatku lokalnego, a więc nie podlegającego VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX