Czy wspólnicy spółki jawnej będą mogli opodatkować swoje przychody ryczałtem, jeżeli jeden z nich wniesie aportem do spółki przedsiębiorstwo opodatkowane na zasadach ogólnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 12 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, przeważające PKD 25.62.Z Obróbka mechaniczna elementów metalowych (firma zajmuje się wytwarzaniem/produkcją np. balustrad i ich montażem na inwestycjach deweloperskich). Opodatkowanie: 19% PIT, czynny podatnik VAT. Osoba ta planuje zreorganizować swoją działalność, poprzez założenie (lipiec-sierpień 2021 r.) spółki jawnej z kolegą (obecnie tylko umowa o pracę, nie prowadzi żadnej działalności), do której wniesienie całą swoją indywidualną firmę (przedsiębiorstwo) (którą po aporcie zlikwiduje w CEIDG i w VAT, nie będzie już prowadził po aporcie tej firmy, działalność ma wykonywać w ramach spółki jawnej), a drugi wspólnik wniesie pieniądze. Spółka ma się zajmować tym samym co indywidualna firma.

Czy wspólnicy spółki jawnej, po jej założeniu, w 2021 r., będą mogli wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu (w szczególności dotyczy to wspólnika, który wniesie aportem do spółki swoją indywidualną firmę (przedsiębiorstwo), a który do tej pory jest opodatkowany 19% PIT)? Czy jednak ryczałt wspólnicy będą mogli wybrać dopiero od stycznia 2022 r.? Jaka stawka ryczałtu znajdzie do nich zastosowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX