Czy wskutek uchylenia decyzji przez NSA zarządzenie zabezpieczenia ulega automatycznemu uchyleniu, czy potrzebny jest jakiś wniosek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 29 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik otrzymał w 2019 r. decyzję zabezpieczającą z art. 33 Ordynacji Podatkowej dot. VAT za okres 2013-2014. Do chwili obecnej kontrola nie została zakończona, nie zostało wszczęte postępowanie z k.k.s., nie wydano decyzji określającej. Na podstawie ww. decyzji US wydał zarządzenie zabezpieczenia w świetle przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji na podstawie którego zabezpieczył środki pieniężne na rachunku bankowym oraz środki trwałe. Decyzja była skarżona, dotarła aż do NSA, który to uchylił wyrok WSA oraz decyzję DIAS i US.

Jaki jest skutek niniejszego wyroku? Czy wskutek uchylenia decyzji zarządzenie zabezpieczenia ulega automatycznemu uchyleniu, czy potrzebny jest jakiś wniosek? Czy podatnik może bez przeszkód sprzedać środki trwałe na których ustanowiono zabezpieczenie? Czy z uwagi na wyeliminowanie decyzji z obrotu prawnego można stwierdzić, iż lata 2013-2014 uległy przedawnieniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX