Czy wskazanie w dokumentacji postępowania dodatkowego wynagrodzenia z tytułu zastępstwa procesowego jest prawidłowe w świetle definicji ceny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 22 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający przygotowuje postępowanie na obsługę prawną. W zakres zamówienia wchodzi opiniowanie przez radców dokumentów, umów, itp. jak i zakres związany z zastępstwem procesowym. Warunki udziału w postępowaniu określono poprzez konieczność wykazania się doświadczeniem związanym zarówno ze świadczeniem usług z tytułu doradztwa jak i zastępstwa procesowego. Jako kryterium wyboru oferty wskazano cenę oraz doświadczenie personelu. W formularzu oferty wskazano, że wykonawca jest zobowiązany określić cenę za zrealizowanie usługi w okresie dwóch lat. We wzorze umowy, określono zasady wypłaty wynagrodzenia w taki sposób, że zaoferowaną przez wykonawcę cenę podzielono przez 24 (liczba miesięcy świadczenia usługi) i wskazano, że wynagrodzenie wypłacane będzie miesięcznie na podstawie wystawionej faktury. Oprócz wcześniej wskazanych zapisów dotyczących wynagrodzenia w umowie zawarto też dodatkowe zapisy, na podstawie których wykonawcy przysługiwać będzie zwrot kosztów podróży w przypadku świadczenia zastępstwa procesowego oraz dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zastępstwa procesowego w przypadku wyegzekwowania należności od strony zobowiązanej. Wartość zamówienia nie przekracza "tzw. progów unijnych".

Czy wskazanie w dokumentacji postępowania dodatkowego wynagrodzenia z tytułu zastępstwa procesowego jest prawidłowe w świetle definicji ceny określonej w ustawie PZP (poprzez odwołanie do ustawy o cenach)?

Czy biorąc pod uwagę, że zakres umowy związany jest zarówno z usługą objętą ustawą jak i usługą wyłączoną z jej stosowania możliwe jest określenie wynagrodzenia w wyżej wymieniony sposób?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX