Czy wprowadzony aportem do spółki cywilnej lokal użytkowy podlega amortyzacji jeśli został wprowadzony przez wspólników pozostających wobec siebie w pierwszej grupie podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 26 października 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wprowadzony aportem do spółki cywilnej lokal użytkowy podlega amortyzacji jeśli został wprowadzony przez wspólników pozostających wobec siebie w pierwszej grupie podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn? Czy wartość lokalu stanowi przychód podatkowy dla spółki? Czy w dotychczas istniejących podmiotach odrębnych niezamortyzowana część lokalu stanowi koszt podatkowy w momencie jego wykreślenia z ewidencji środków trwałych?

Dwoje wspólników, małżeństwo, prowadzili odrębne działalności gospodarcze. Kupili wspólnie (oboje występują na akcie notarialnym) lokal użytkowy, przeznaczając go na działalność gospodarczą dla obu firm z osobna ustalając udział we własności na 70% i 30%. Po roku prowadzenia działalności postanowili połączyć obie firmy w spółkę cywilną i wnieśli nieodpłatnie, każde z nich, aportem, do spółki swoją część własności lokalu.

Czy tak wprowadzony lokal będzie w spółce podlegał amortyzacji? Czy jego wartość stanowi przychód dla spółki cywilnej? Czy w momencie wykreślenia lokalu z ewidencji środków trwałych w odrębnych działalnościach niezamortyzowana część lokalu będzie podlegała w całości księgowaniu w koszty a następnie (ponieważ jest to spora kwota a firmy nie przynosiły dochodu) będzie rozliczana jako strata przez kolejne 5 lat?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX