Czy wprowadzanie wód z odwodnienia pasa drogowego do urządzeń kanalizacyjnych powinno być objęte pozwoleniem wodnoprawnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 16 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor odprowadza wody opadowe i roztopowe z pasa drogowego (po oczyszczeniu i przetrzymaniu) do wód. Na powyższe uzyskał pozwolenie wodnoprawne. Dla tego samego odcinka pasa drogowego wykonał drenaż i w 2007 r. uzyskał pozwolenie wodnoprawne na długotrwałe obniżanie poziomu zwierciadła wody podziemnej oraz na zrzut wody z drenażu odwadniającego do kanalizacji deszczowej (odprowadzającej ww. wody opadowe i roztopowe) i dalej wspólnym wylotem do wód. Obecnie pozwolenie to straciło ważność, w związku z czym właściciel drogi wystąpił w październiku 2017 r. o uzyskanie nowego pozwolenia. Po analizie materiału dowodowego organ uznał, że nie ma wątpliwości co do udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na długotrwałe obniżenie poziomu zwierciadła wody podziemnej, ale rodzi się pytanie, czy wprowadzanie wód z odwodnienia do urządzeń kanalizacyjnych powinno być objęte pozwoleniem. Należy przy tym dodać, że wnioskodawca jest właścicielem urządzeń kanalizacyjnych i urządzeń wodnych (drenażu i wylotu).

Czy można odmówić udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód z odwodnienia, czy zachodzi tu tożsamość podmiotowa i przedmiotowa w zakresie wspólnego odprowadzania ww. wód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX