Czy wózkowanny, fotele kąpielowe oraz łóżka medyczne należy klasyfikować jako sprzęt elektryczny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 18 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma jest wprowadzającym sprzęt elektryczny i elektroniczny w myśl ustawy z 11.09.2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2020 r. poz. 1893) – dalej u.z.s.e.e., realizuje ustawowe obowiązki za pośrednictwem Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Firma dostarcza na rynek rozwiązania dla osób wymagających pomocy przy poruszaniu się - zarówno dla domów, szpitali, jak i wszelkiego rodzaju placówek opiekuńczych. W ofercie znajdują się wyroby medyczne takie jak wózkowanny, fotele kąpielowe oraz łóżka medyczne.

1. Wózkowanny Lambda 175 wyposażone są w mechanizm elektryczny (siłownik), który zasilany jest energią z dołączonego do zestawu akumulatora, a pozycję ustawia się za pomocą pilota. Można z niej korzystać również bez elektrycznej regulacji, natomiast zmiana położenia nie będzie wówczas możliwa.

2. Fotele Triton/Dual wyposażone są w mechanizm elektryczny (siłownik), który zasilany jest energią z dołączonego do zestawu akumulatora, a pozycję ustawia się za pomocą pilota. Można z niego korzystać również bez elektrycznej regulacji, natomiast zmiana położenia nie będzie wówczas możliwa.

3. Łóżka medyczne, w których osprzęt elektryczny stanowią głównie skrzynki zasilania, siłowniki oraz pilot. Można z niego korzystać również bez elektrycznej regulacji, natomiast zmiana położenia nie będzie wówczas możliwa.

Czy w/w sprzęt należy klasyfikować jako sprzęt elektryczny?

Jeżeli tak, to czy zasadne jest raportowanie masy całego sprzętu, czy wystarczającym będzie raportowanie masy elementów elektrycznych, oraz jakich?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX