Czy wolno zastosować art. 41 ust. 9b ustawy o VAT w stosunku do otrzymanej zaliczki na dostawę eksportową, w stosunku do dostawy eksportowej, której oryginalny termin uległ przesunięciu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 9 lipca 2018 r.

PYTANIE

Czy wolno zastosować art. 41 ust. 9b ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług w stosunku do otrzymanej zaliczki na dostawę eksportową, w stosunku do dostawy eksportowej, której oryginalny termin uległ przesunięciu?

Zakładamy, że wszystkie warunki podstawowe (specyfika procesu produkcyjnego, oryginalny długi termin realizacji) są spełnione, zamówienie jednak nie może być zrealizowane z powodu trudności technologicznych lub trudności z podwykonawcami. Podatnik i zamawiający umawiają się na nowy termin dostawy. Dodać można, że strony są powiązane, co nie powinno zasadniczo mieć znaczenia dla sprawy, ale w związku z tym nie zawieją formalnych umów na piśmie, które można by formalnie aneksować, a jedynie potwierdzają nowy termin dostawy w korespondencji e-mail (mamy zatem specyfikację zamówienia i dalszą korespondencję e-mailową dotyczącą terminów).

Czy w takim wypadku wolno uznać, że "że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną [nowymi] warunkami dostawy"?

Tak sugeruje interpretacja IBPP4/4512-171/15/LG, pochodzi ona jednak z czasów przed "uszczelnianiem" VAT.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX