Czy wójt może odmówić wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie rozgraniczenia nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej z nieruchomością należącą do gminy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 7 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wójt może odmówić wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie rozgraniczenia nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej z jedną nieruchomością (droga) należącą do gminy?

Ustawa z 17.05.1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2020 r. poz. 2052) – dalej pr. geod. wskazuje, że rozgraniczenie przeprowadza się w przypadku sporów. W analizowanej sprawie gmina nie ma żadnego sporu. Z orzecznictwa wynika, że: dopiero w przypadku, gdy odtworzona granica nieruchomości gruntowych stanie się sporna, dokonuje się rozgraniczenia. Oznacza to, że potrzeba rozgraniczenia powstaje wówczas, gdy między właścicielami nieruchomości sąsiednich powstał spór co do prawidłowego przebiegu poszczególnych granic, albo gdy nie zostały wytyczone i utrwalone granice nowo utworzonej nieruchomości. Zakres tego sporu, a tym samym przedmiot rozstrzygnięcia w postępowaniu rozgraniczeniowym, określany jest treścią żądania zawartego we wniosku o wszczęcie postępowania. Aby mogło być prowadzone postępowanie rozgraniczeniowe muszą istnieć wydzielone prawnie (geodezyjnie) nieruchomości o spornych lub zatartych granicach. Jedynie wówczas postępowanie administracyjne w sprawie o rozgraniczenie ma swój przedmiot (wyrok WSA w Szczecinie z 13.03.2013 r., II SA/Sz 356/12, LEX nr 1303045). Rozgraniczeniu podlegają, w miarę potrzeby, wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami (art. 29 ust. 2 pr. geod.).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX