Czy wójt może nałożyć obowiązek podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, jeżeli jego realizacja wiąże się z rozbudową instalacji na terenach, do której zobowiązany nie ma prawa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brzezińska Alicja
Odpowiedzi udzielono: 10 lutego 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy decyzja nakazująca wykonanie obowiązku przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej wydana na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2, art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach może ograniczać się wyłącznie do narzucenia zobowiązanemu wykonania przyłącza w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – dalej u.z.w.o.ś., czy też umożliwia organowi nakazanie obowiązku nawet jeśli wiązałoby się to z koniecznością ułożenia instalacji kanalizacyjnej częściowo na działce miejskiej lub drogowej?

W praktyce często pojawia się tego typu problem, np. wszczęte zostało postępowanie wobec wspólnoty mieszkaniowej, która jest właścicielem działki wytyczonej po obrysie budynku mieszkalnego. Działka ta otoczona jest z każdej strony działką będącą własnością miasta, tam znajduje się m.in. dojazd do budynku, zbiornik na nieczystości ciekłe. Sieć kanalizacji sanitarnej wybudowana została przez spółkę wodno-kanalizacyjną i przebiega przez działkę drogową a przykanaliki doprowadzone zostały do granic poszczególnych posesji, w tym przypadku do granicy działki miejskiej. Wspólnota protestuje na wieść o wszczęciu postępowania prowadzącego do wydania im decyzji nakazującej przyłączenie do sieci kanalizacyjnej. Czy ma rację?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX