Czy wójt gminy, który po skończeniu kadencji powróci na stanowisko kierownika urzędu stanu cywilnego musi legitymować się wykształceniem wynikającym z ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 6 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dotyczy zatrudnienia kierownika urzędu stanu cywilnego - stan prawny: ustawa z  19.09.2008 r. o zmianie ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego oraz ustawy o opłacie skarbowej wprowadziła wymagania dotyczące niezbędnych kwalifikacji kierownika i zastępcy kierownika urzędu stanu cywilnego. Między innymi wymagane jest wykształcenie wyższe prawnicze lub administracyjne, lub podyplomowe administracyjne. W art. 3 ust. 2 cytowanej ustawy określono, że tego wymogu nie stosuje się przez 6 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy w stosunku do osób, które są zatrudnione na stanowisku kierownika urzędu stanu cywilnego lub zastępcy kierownika urzędu stanu cywilnego w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy (czyli w dniu 29.10.2008 r.). Sześcioletni okres vacatio legis minął 29.10.2014 r. Kolejna ustawa z dnia 28.11.2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 709 ze zm.) wymagania kwalifikacyjne określa już bezwarunkowo. Stan faktyczny: pracownik urzędu gminy był zatrudniony na stanowisku kierownika urzędu stanu cywilnego przed zmianą ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, w roku 2005. W 2006 r. został wójtem gminy, a w ramach podstawowego stosunku pracy przebywa na urlopie bezpłatnym nieprzerwanie do chwili obecnej. Wójt posiada wyższe wykształcenie magisterskie, jednak nie w kierunkach wymaganych ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego. Wójt po zakończeniu obecnej kadencji samorządu zamierza powrócić do pracy w urzędzie stanu cywilnego. Jest w okresie ochrony przedemerytalnej.

Czy pomimo nieuzupełnienia wykształcenia na kierunkach wymaganych ustawą, wójt może powrócić na stanowisko kierownika urzędu stanu cywilnego? Czy w świetle orzecznictwa sądów nie narazi się na zarzut ze strony nowych władz gminy o zawinionej utracie uprawnień?

Jeśli pomimo braku uzupełnienia wykształcenia powróci na stanowisko kierownika urzędu stanu cywilnego, to czy wydawane przez niego decyzje i inne akty stanu cywilnego nie będą dotknięte wadą prawną i narażone na zarzut nieważności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX