Czy Wody Polskie miały podstawę prawną, aby naliczyć opłatę stałą za usługi wodne, mimo że spółka nie odprowadza ścieków, gdyż nie wykonała jeszcze wylotu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma A posiada dwa pozwolenia wodnoprawne. Jedno dotyczy odprowadzania ścieków przemysłowych do kanalizacji innego właściciela. Drugie - wykonania swojego urządzenia wodnego (wylotu ścieków przemysłowych do wód powierzchniowych) oraz odprowadzenia tym wylotem ścieków przemysłowych do wód powierzchniowych. Wykonanie wylotu ścieków planowane jest w 2019 r. Do tego czasu ścieki będą odprowadzane do kanalizacji innego właściciela (na podstawie pierwszego pozwolenia wodnoprawnego). Wody Polskie naliczyły opłatę stałą za usługi wodne za 2018 r., mimo że ścieki nie są rzeczywiście odprowadzane. Firma A złożyła w ustawowym terminie reklamację, jednak Wody Polskie ją odrzuciły, wystosowując odpowiednią decyzję.

Czy Wody Polskie miały podstawę prawną, aby naliczyć opłatę, mimo że spółka nie odprowadza ścieków, gdyż nie wykonała jeszcze wylotu (zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym)?

Czy istnieje podstawa, aby odwołać się do sądu administracyjnego?

Firma A z tego tytułu poniesie podwójne koszty związane z opłatami stałymi za usługi wodne, gdyż:

- będzie musiała odprowadzić ww. należność na konto Wód Polskich,

- będzie musiała partycypować w opłatach stałych ponoszonych przez właściciela kanalizacji, który będzie odbierał te ścieki w 2018 r. i wprowadzał je do wód powierzchniowych, a tym samym również będzie podlegał opłacie za usługi wodne.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX