Czy Wody Polskie będą stroną postępowania w sprawie o zmianę warunków pozwolenia zintegrowanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 29 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot złożył wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego. Wnioskowana zmiana obejmuje jedynie rozbudowę zakładu o dwa dodatkowe magazyny (w których będzie magazynowany gotowy produkt) oraz rozbudowę systemu parkingu i dróg dojazdowych, a co za tym idzie - rozbudowę kanalizacji deszczowej. W związku z powyższym, zmianie mają podlegać wyłącznie dwa warunki zawarte w pozwoleniu - tzn. punkt dotyczący źródeł emisji hałasu (które stanowią dodatkowe systemy wentylacji mechanicznej na magazynach) oraz punkt dotyczący ilości wód opadowych i roztopowych, które są odprowadzane z terenów utwardzonych do zakładowego stawu.

Czy w takiej sytuacji stroną postępowania muszą być Wody Polskie - w oparciu o przepis art. 185 ust. 1a ustawy z 27.04.2001 r. - Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś.?

Albowiem przepis ten stanowi, że Wody Polskie są stroną postępowania ws. wydania pozwolenia zintegrowanego, jeśli pozwolenie to obejmuje korzystanie z wód obejmujące pobór wód lub wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. W opisanym przypadku mamy do czynienia z wprowadzeniem do wód lub do ziemi (tj. do stawu zakładowego) jedynie wód opadowych i roztopowych. Tego rodzaju wody nie stanowią ścieku, według bieżącej nomenklatury ustawy Prawo wodne.

Czy zatem w opisanym przypadku Wody Polskie nie będą stroną postępowania o zmianę warunków pozwolenia zintegrowanego?

Nadmienić należy, że ww. pozwolenie nie obejmuje również kwestii poboru wód, albowiem w tym zakresie zakład posiada pozwolenie sektorowe.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX