Czy wody chłodzące pochodzące z procesów technologicznych będą traktowane jak ścieki przemysłowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 9 lutego 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 16 pkt 61 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. przez ścieki rozumie się wprowadzanie do wód lub ziemi, wody pochodzące z obiegów chłodzących elektrowni i elektrociepłowni. Zgodnie z art. 62 pr. wod. przez ścieki przemysłowe rozumie się m.in. ścieki powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składowa itp. W spółce powstają wody pochodzące z obiegów chłodzących elektrociepłowni oraz wody pochodzące z obiegów chłodzących w procesach technologicznych (np. amoniak, mocznik itp.).

Czy wody chłodzące pochodzące z procesów technologicznych będą traktowane jak ścieki przemysłowe i obciążone opłatami określonymi w art. 274 ust. 8 i 9 pr. wod.?

Czy płatność będzie uzależniona od temperatury na wylocie tak jak w art. 274 ust. 10 pr. wod.?

Jeżeli spółka odprowadza wody chłodzące łącznie (z obiegów chłodzących elektrociepłowni i obiegów chłodzących procesów technologicznych) jednym wylotem do odbiornika, to od czego będzie uzależniona płatność za te wody - od temperatury jak w art. 274 ust. 10 pr. wod., czy jak za ścieki przemysłowe zgodnie z art. 274 ust. 8 i 9 pr. wod.?

Czy w takim przypadku można będzie korzystać z zwolnienia określonego w art. 279 ust. 2 pr. wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX