Czy wobec zmiany kosztów utrzymania w DPS można dokonać zmiany decyzji w oparciu o art. 155 k.p.a.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2018 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

Ośrodek Pomocy społecznej w Nysie zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie:

Dotychczasową praktyką tutejszego Ośrodka w przypadku umieszczenia klienta w DPS jest zawieranie umów z rodziną beneficjenta DPS oraz dodatkowo wydawanie decyzji administracyjnych zobowiązujących członków rodziny do ponoszenia odpłatności. Często zdarza się, że rodzina aby uniknąć alimentacji, dobrowolnie podpisuje oświadczenie o treści, że posiadany dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego, jednak po wniesieniu opłaty za członka rodziny przebywającego w DPS dochód nie jest niższy niż 300% tego kryterium. Wówczas zawierana jest umowa oraz sporządzana jest decyzja zobowiązująca do ponoszenia odpłatności. Na przełomie miesiąca lutego i marca każdego roku, zmieniają się koszty utrzymania w DPS. Wątpliwość budzi zmiana decyzji administracyjnej u osób zobowiązanych do alimentacji, u których nie można zmienić decyzji w oparciu o art. 106 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej (ponieważ organ nie jest w posiadaniu informacji na temat sytuacji finansowej – brak wywiadu alimentacyjnego – istnieje tylko oświadczenie strony o treści jak wyżej).

Czy w związku z powyższym, organ może dokonać zmiany decyzji w oparciu o art. 155 k.p.a., jednocześnie prosząc stronę o złożenie oświadczenia, że strona wyraża zgodę na zmianę decyzji (na tym etapie organ będzie dysponował aneksem do umowy, który strona najprawdopodobniej podpisze)?

Dokonanie zmiany decyzji w oparciu o art. 155 k.p.a. w związku z art. 60 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej.

Dodatkowo, czy w sytuacji zmiany kosztów utrzymania w DPS w stosunku do jego beneficjentów organ zobowiązany jest do zmiany decyzji?

Do tej pory organ tego nie praktykował, jednak sytuacja z osobami zobowiązanymi do alimentacji nasuwa takie rozwiązanie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX