Czy wobec oświadczenia wójta o celu, na jaki ma zostać przeznaczona nieruchomość, gmina może sprzedać nieruchomości bez konsekwencji prawnych ze strony PKP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 30 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

PKP na podstawie art. 39 ust. 4 ustawy z 8.09.2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" - dalej u.k.r.p.p. przekazały nieodpłatnie na rzecz gminy prawo własności nieruchomości oraz prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności zabudowy znajdującej się na działkach. Zarówno w sporządzonym przed podpisaniem umowy protokole uzgodnień, jak i w umowie nieodpłatnego przekazania praw do nieruchomości sporządzonej w formie aktu notarialnego wójt gminy oświadczył, że przejęcie przedmiotowych praw do nieruchomości następuje na cele publiczne tj. społeczno–charytatywne. Gmina nie ma środków na zagospodarowanie przedmiotowych nieruchomości i nie planuje ich zagospodarować w przyszłości z uwagi na ogromne koszty. Najlepszym rozwiązaniem dla gminy byłoby sprzedanie nieruchomości, aby nie ulegała dalszemu zniszczeniu.

Czy wobec oświadczenia wójta o celu, na jaki ma zostać przeznaczona nieruchomość, gmina może sprzedać przedmiotowe nieruchomości bez żadnych konsekwencji prawnych ze strony PKP np. w postaci żądania odszkodowania?

Czy wyżej powołane oświadczenie wójta jest prawnie wiążące i obliguje gminę tylko i wyłącznie do zagospodarowania nieruchomości na cele społeczne bez możliwości jej sprzedaży osobie trzeciej, skoro art. 39 ust. 4 u.k.r.p.p. w przeciwieństwie do ust. 3 ww. ustawy nie wskazuje celu na jaki ma zostać przekazana nieruchomość?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX