Czy wobec osób nie posiadających obywatelstwa polskiego, może być prowadzone postępowanie o ustalenie opłaty za pobyt w DPS, a także postępowanie egzekucyjne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 30 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podjęcie działań w kierunku odzyskania długu z tytułu zastępczo poniesionej opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej w stosunku do osób zobowiązanych, a zamieszkujących poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

W przedmiotowych przypadkach zostały wydane decyzje ustalające opłatę za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej, jednak osoby zobowiązane nie wywiązują się z nałożonego obowiązku, co w konsekwencji skutkowało wydaniem decyzji żądającej zwrotu (art. 104 u.p.s., w związku z art. 61 ust. 3 u.p.s.), osoby te aktualnie przebywają na stałe poza granicami kraju i nie posiadają zameldowania na terenie Polski lub nigdy go nie posiadali. Decyzje są ostateczne i wymagają nadania biegu w zakresie postępowania egzekucyjnego.

Proszę również o zajęcie stanowiska w kwestii ustanowionych przez sąd pełnomocników dla osób nieobecnych, wobec których zostały wydane decyzje w powyższym zakresie, jak winno być prowadzone postępowanie egzekucyjne (procedura postępowania)?

Czy wobec osób nie posiadających obywatelstwa polskiego, może być prowadzone postępowanie zarówno w zakresie ustalenia opłaty za pobyt w DPS (umowa, decyzja administracyjna), a także postępowanie egzekucyjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX