Czy wnioskodawczyni przysługuje w drodze decyzji wydanej z urzędu przedłużone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do dnia wydania prawomocnego wyroku sądu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 21 listopada 2021 r.

PYTANIE

Pani X miała przyznane świadczenie pielęgnacyjne na córkę do dnia 30.09.2020 r., w październiku 2020 r. dostarczyła nowe orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności ważne do 2024 r., które nie uprawniało do ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego (nie wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji). Strona nie poinformowała, że będzie odwoływała się od ww. orzeczenia.

Złożyła natomiast wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko, prawo to zostało przyznane zgodnie z orzeczeniem, do końca jego obowiązywania. W dniu 10.11.2021 r. Pani X zadzwoniła z informacją, że odwołała się od ww. orzeczenia do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, WZON utrzymał w mocy orzeczenie Powiatowego Zespołu, po czym w XI 2020 r. strona odwołała się do Sądu, jednak do dzisiaj nie zapadł żaden wyrok w sprawie.

Czy należy przyznać Pani X świadczenie pielęgnacyjne w związku z przepisami Covid-19?

Jeżeli tak, to od jakiej daty?

Czy należy cofnąć się do października 2020 r.?

Jeżeli tak, to prosimy o podanie podstawy prawnej.

Czy strona powinna złożyć nowy wniosek, wówczas należy przyznać świadczenie pielęgnacyjne od momentu złożenia wniosku?

Czy orzeczenie WZON jest ostateczne i nie przysługuje Pani X prawo do przedłużenia zgodnie z art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 31.03.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX