Czy wnioskodawca wystarczająco wykazał interes prawny w celu uzyskania adresu spadkobiercy by móc dochodzić należności na drodze sądowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 25 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca złożył wniosek o udostępnienie danych spadkobiercy (podał dane konkretnego spadkobiercy z imienia i nazwiska), ponieważ posiada wierzytelność z tytułu niespłaconej pożyczki wobec osoby która zmarła. Uzasadniając potrzebę uzyskania danych wnioskodawca podał, że nieżyjący już dłużnik posiada spadkobierców na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia oraz że uzyskanie adresu spadkobiercy jest niezbędne dla dochodzenia należności wynikającej z tyt. niespłaconej pożyczki. Jako podstawę prawną podał art. 922 § 1 ustawy z 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny – dalej k.c., w zw. z art. 1030 k.c. Wnioskodawca załączył między innymi akt poświadczenia dziedziczenia i umowę pożyczki jako dokumenty potwierdzające wykazanie interesu prawnego.

Czy wnioskodawca wystarczająco wykazał interes prawny w celu uzyskania adresu spadkobiercy by móc dochodzić należności na drodze sądowej?

Wnioskodawca wskazał również na art. 126 ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, który mówi jakie elementy powinno zawierać pismo procesowe. Orzecznictwo wskazuje, że Wnioskodawca ubiegający się o udostępnienie danych ma interes prawny w uzyskaniu danych dopiero po wytoczeniu powództwa przed sądem powszechnym, i to dodatkowo w sytuacji, gdy z czynności podejmowanych w toku postępowania przed sądem powszechnym wynika konieczność podania aktualnego adresu zamieszkania pozwanego. Dopiero wówczas dochodzi bowiem do konkretyzacji, aktualizacji i urealnienia się interesu prawnego w pozyskaniu danych z rejestru PESEL. (zgodnie z Wyrokiem WSA w Poznaniu z 29.03.2022 r., II SA/Po 804/21, LEX nr 3335006) Kolejny wyrok mówi, że zamiar zainicjowania postępowania sądowego nie wypełnia istotnych elementarnych wartości na jakich oparty jest interes prawny. Nie jest to bowiem interes prawny konkretny, aktualny, obiektywnie istniejący. (zgodnie z Wyrokiem WSA w Poznaniu z 14.09.2022 r., IV SA/Po 438/22, LEX nr 3416663).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX