Czy wniosek o umorzenie należności dłużnika alimentacyjnego z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego może złożyć również jego pełnomocnik?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 7 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pełnomocnik dłużnika (matka dłużnika) złożyła wniosek o umorzenie pozostałej kwoty zadłużenia wynikającego ze świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego wypłaconych na rzecz wierzyciela. Ww. oświadczyła, iż z synem brak jest jakiekolwiek kontaktu, a ona sama z mężem niejako "przejęła" na siebie ciężar zobowiązań wynikający z niepłacenia alimentów przez syna. Z wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania matki dłużnika, wynika, że sytuacja ww. oraz męża jest ciężka. Obydwoje Państwo są w wieku emerytalnym, utrzymują się jedynie z emerytur, posiadają liczne problemy zdrowotne, starają się w miarę swoich możliwości spłacać zadłużenie syna. Spłacili Oni już ponad połowę bardzo wysokiej wartości zadłużenia. Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, iż przejęcie ciężaru zobowiązań syna jest dużym obciążeniem dla rodziców nie tylko finansowym, ale także psychicznym i powoduje życie w ciągłym stresie.

1. Czy istnieje podstawa prawna, aby umorzyć powyższe zadłużenie biorąc pod uwagę sytuację rodziców dłużnika (umorzenie przez wgląd na rodziców)?

2. Czy umorzenie na wniosek złożony przez pełnomocnika jest zasadne ze względu na fakt, iż zadłużenie dotyczy bezpośrednio dłużnika, a brak jest kontaktu z dłużnikiem i jakiekolwiek inicjatywy z jego strony w celu spłaty zadłużenia?

Jednocześnie sytuacja dochodowa i rodzinna jest niemożliwa do ustalenia.

3. Czy będąc pełnomocnikiem rodzice niejako mogą być stroną postępowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX