Czy wniosek o rozłożenie na raty nienależnie pobranych świadczeń z FA może zostać rozpatrzony przed uzyskaniem przymiotu ostateczności przez decyzję zobowiązującą do ich zwrotu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sabuda Anna
Odpowiedzi udzielono: 18 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona złożyła na nowy okres zasiłkowy 2020/2021 wniosek o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Na podstawie zaświadczania od komornika prowadzącego egzekucję ustalono, że w listopadzie 2019 r. komornik przekazał wierzycielce kwotę 900,00 zł. W związku z powyższym, otrzymana kwota stanowi nienależnie pobrane świadczenie. Decyzja o przyznaniu świadczeń z funduszu alimentacyjnego za okres zasiłkowy 2019/2020 została już wykonana.

W związku z powyższym, w dniu 01.10.2020 r. wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia, czy otrzymana w listopadzie kwota 900,00 zł stanowi nienależnie pobrane świadczenia. W pouczeniu Strona została pouczona, że na podstawie art. 28 ust. 8 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów Organ właściwy może m.in. rozłożyć ww. kwotę na raty. Strona po otrzymaniu zawiadomienia zgłosiła się z prośbą o rozłożenie na raty.

Czy Strona musi złożyć jakiś specjalny wniosek o rozłożenie na raty (np. oświadczenie o sytuacji materialno-bytowej), czy wystarczy ewentualnie jej oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, gdzie zwróci się z taką prośbą, opisując swoją sytuację rodzinną?

W przypadku tej rodziny nasz Urząd idzie w kierunku, aby rozłożyć na raty ww. nienależnie pobrane świadczenia, gdyż sytuacja materialna tej rodziny jest trudna (bardzo niskie dochody rodziny).

Jeśli decyzja o nienależnie pobranych świadczeniach nie została jeszcze wydana, a Strona zwróciła się z prośbą o rozłożenie na raty, czy możemy wydać jedną decyzję, w której orzekamy o nienależnie pobranych świadczeniach, podając również w jaki sposób nienależnie pobrane świadczenie będą rozłożone na raty (będą dokonywane potrącenia z bieżących wypłat z funduszu alimentacyjnego), czy muszą być wydane dwie odrębne decyzje?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX