Czy wniosek o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy powinien zostać normalnie rozpatrzony?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sabuda Anna
Odpowiedzi udzielono: 1 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od 2014 roku wierzycielka pobiera świadczenia z funduszu alimentacyjnego na dwoje dzieci. Dłużnikiem jest mąż Pani, z którym do dnia dzisiejszego pozostaje w związku małżeńskim. W 2017 r. składała dodatkowe oświadczenie, że nie pozostaje w związku faktycznym z Panem i Pan z nią nie mieszka, a jedynie przychodzi odwiedzić dzieci. Pan figuruje w bazie jako dłużnik alimentacyjny zamieszkujący pod adresem takim samym, jak wierzycielka. Podczas wywiadów alimentacyjnych również podaje ten adres.

Postępowania wobec dłużnika alimentacyjnego są za każdym razem umarzane przez policję ze względu na brak znamion czynu zabronionego z art. 209 ustawy z 06.06.1997 r. – Kodeks karny - dalej k.k. W 2019 roku Pani urodziła dziecko, którego ojcem jest Pani mąż. W 2022 roku Pani urodziła kolejne dziecko, którego nie zgłosiła do składu rodziny do FA. W mediach społecznościowych Państwo pokazuje się jako szczęśliwa rodzina, bez wskazań na rozstanie. Organ egzekucyjny w dalszym ciągu wystawia zaświadczenia o bezskutecznej egzekucji. Dłużnik nie dokonuje żadnych spłat na poczet alimentów. Pani nie wykazuje żadnych dochodów.

Co w takim przypadku?

Czy wniosek o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy powinien zostać normalnie rozpatrzony?

Czy organ może zrobić coś w kierunku ewidentnego wyłudzania pieniędzy z budżetu państwa?

Czy organ może w ogóle cokolwiek zrobić w takiej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX