Czy właściwe jest wznowienie postępowania w sprawie potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 16 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba miała decyzją potwierdzone prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych na okres 90 dni (od 10.11.2022 r.). W związku z zarejestrowaniem osoby jako bezrobotna prawo do tego świadczenia uchylono od 15.12.2022 r.

Zgodnie z informacją uzyskaną z NFZ, osoba ta posiadała do 29.11.2022 r. własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego i w związku z tym, zachodzi konieczność zmiany za okres, od którego potwierdzono prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Najwłaściwszym wydaje się wznowienie postępowania, uchylenie decyzji, którą potwierdzono prawo do świadczeń opieki zdrowotnej i orzeczenie na nowo o tym prawie, biorąc pod uwagę nowe okoliczności.

Czy taki tok postępowania jest prawidłowy?

Co w takiej sytuacji z decyzją, którą uchylono prawo do świadczeń (tą wydaną w grudniu 2022 r.)?

Czy należy wystąpić o stwierdzenie jej nieważności, czy też z racji uchylenia decyzji przyznającej świadczenia (do której odwoływała się ta decyzja uchylająca) "wypada" ona niejako z automatu z obiegu prawnego?

Co należy zrobić, aby okres ubezpieczenia, jaki potwierdził OPS w swojej decyzji nie pokrywał się z okresem ubezpieczenia, w jakim osoba była objęta przez pracodawcę, bowiem NFZ oczekuje w tej sprawie konkretnej odpowiedzi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX