Nowość Czy właściwe jest rozwiązanie umowy o ponoszeniu odpłatności za DPS i ustalenie kwoty opłaty w drodze decyzji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Państwo J gospodarują wspólnie, ich dochód przekracza 300% kryterium dochodowego rodziny. W 2023 r. oboje podpisali umowy o ponoszeniu odpłatności za pobyt wnuczki w w dpsie.

W kwietniu 2024 r. przeprowadzono aktualizację wywiadu środowiskowego, z której wynika, że dochód rodziny wzrósł o kwotę większą niż 10% ww. kryterium. Państwo J twierdzą, że obecnie nie deklarują żadnych wpłat z uwagi na długotrwałą chorobę Pana J i związane z tym koszty leczenia (załączone f-ry i dokumentacja medyczna).

Jak należy przeprowadzić postępowanie?

Czy należy rozwiązać umowę (na wniosek Państwa J), wydać decyzję na pełną kwotę odpłatności (art. 61 u.p.s.), a potem na wniosek Państwa J ewentualnie zwolnić w całości lub częściowo z ponoszenia odpłatności za pobyt wnuczki w dpsie (art. 64 u.p.s.)?

Czy jednak pozostawić umowę, dochodzić należności z umowy w trybie administracyjnym (w jaki sposób, decyzją do umowy); następnie wystawić decyzję na kwotę różnicy wynikającą z ustawy i zawartej umowy, a na wniosek Państwa J ewentualnie zwolnić w całości lub częściowo z ponoszenia odpłatności za pobyt wnuczki w dpsie, całkowitych zwolnień dokonać osobno do umowy (aneks, rozwiązanie) i osobno do decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX