Czy właściciele gruntów pod zarurowanym odcinkiem cieku w postaci kanału będą stronami postępowania o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie do tego kanału wód odpadowych i roztopowych z terenu miasta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 15 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy właściciele gruntów pod zarurowanym odcinkiem cieku (JCWP) w postaci kanału będą stronami postępowania o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie do tego kanału wód odpadowych i roztopowych z terenu miasta?

Z terenu miasta dwoma wylotami kanalizacji deszczowej w postaci komór studziennych są odprowadzane wody opadowe i roztopowe. Ciek (JCWP) biegnący przez miasto został w przeszłości zarurowany. Widnieje w ewidencji i jest w utrzymaniu PGW WP. Jednak grunty, przez które przebiega ten kanał, nie zostały formalnie przejęte przez Skarb Państwa i nie są w zarządzie PGW WP - stanowią własność w części prywatną, w części komunalną. W operacie wodnoprawnym jako zasięg wskazano sam rurociąg. Bez działek pod nim. Rurociąg jest szczelny. Wprowadzenie wód opadowych nie zmieni stanu wody na działkach, przez które biegnie kanał.

Czy stroną będzie wnioskodawca i właściciel kanału (rurociągu) i prowadzonych w nim wód płynących (PGW WP)?

Czy też stronami będą także właściciele gruntów, przez które biegnie kanał (zarurowany odcinek rzeki)?

Czy obowiązek utrzymania wód w tym przypadku można wskazać na koryto otwarte cieku za wylotem kanału (na końcu rurociągu), które leży ok. 450 m poniżej wylotów kanalizacji deszczowej do kanału?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX