Czy właściciel ujęcia powinien złożyć wniosek o ustanowienie terenu ochrony bezpośredniej i terenu ochrony pośredniej ujęcia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 7 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z zapisami ustawy z 20.07.2017 r. - Prawo wodne – dalej pr.wod., właściciel ujęcia wody wykonał analizę ryzyka zgodnie z art. 133 pr.wod., a z przeprowadzonej analizy ryzyka wynika potrzeba ustanowienia terenu ochrony bezpośredniej i terenu ochrony pośredniej ujęcia. Dla przedmiotowego ujęcia nie ustanowiono strefy ochronnej obejmującej teren ochrony pośredniej na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy z 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne.

Czy w związku z powyższym właściciel ujęcia powinien złożyć wniosek o ustanowienie terenu ochrony bezpośredniej i terenu ochrony pośredniej ujęcia, czy nie jest to wymóg obligatoryjny?

Czy wniosek o ustanowienie strefy ochronnej należy złożyć wraz z analizą ryzyka, czy można złożyć go później, w momencie gdy organ nie będzie miał uwag do analizy ryzyka?

Czy pomimo, iż analiza ryzyka złożona zostanie w terminie, czyli przed upływem 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy, wniosek o ustanowienie strefy ochronnej można złożyć po tym terminie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX