Czy właściciel nieruchomości mógł skutecznie wycofać zgodę będąca podstawą do złożenia przez inwestora oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 3 października 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Po wszczęciu postępowania o wydanie pozwolenia na budowę właściciel nieruchomości oświadczył, że nie zgadza się budowę do czasu spełnienia przez inwestora dodatkowych świadczeń na jego rzecz (podział nieruchomości, usunięcie zapisów hipotecznych, usunięcie zapisów o ograniczeniu użytkowania działki, in.). W odpowiedzi inwestor przedstawił kopię umowy notarialnej potwierdzającej złożone oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, z której wynika, że właściciel nieruchomości nie może wycofać swojej zgody na budowę, a dodatkowo złożył deklarację o wspieraniu inwestora w powstawaniu obiektu budowlanego. Ponadto po zakończeniu postępowania (w 65 dniu od złożenia wniosku), a przed wydaniem decyzji pełnomocnik właściciela złożył wniosek o przesłuchanie właściciela nieruchomości na okoliczność cofnięcia zgody na dysponowanie nieruchomością, co może skutkować przekroczeniem ustawowego terminu dla wydania decyzji. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24.04.2015 r., II OSK 2316/13 stwierdził, że wykazanie się prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zasadzie jest wymagane tylko w dacie składania wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, co wynika z art. 32 ust. 4 pkt 2 oraz art. 33 ust. 2 pkt 2 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud.

Czy w tych okolicznościach przesłuchanie właściciela działki jest obligatoryjne?

Czy właściciel nieruchomości mógł skutecznie wycofać zgodę będąca podstawą do złożenia przez inwestora oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i tym samym inwestor utracił tytuł do dysponowania nieruchomością?

Czy organ powinien odmówić udzielenia pozwolenia na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX