Czy właściciel musi odnosić korzyści z własnego urządzenia wodnego, żeby być zobowiązanym do jego utrzymywania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciele działek dokonali odbudowy odcinka rowu melioracyjnego. W związku z tym, że odpływ wód z ich działek odbywa się poprzez rowy znajdujące się na działce gminnej, zwrócili się do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o podjęcie działań w kierunku udrożnienia ww. rowów bądź wydanie decyzji nakazujących pozostałym użytkownikom utrzymanie i przywrócenie rowów do stanu właściwego i do utrzymania prawidłowych stosunków wodnych ze względu na fakt wieloletniego braku ich konserwacji. RZGW wezwało wnioskujących do sprecyzowania wniosku poprzez wskazanie trybu postępowania, którego przeprowadzenia żądają, jednocześnie wskazując treść art. 205 i 206, art. 188 i 191 pr.wod. W odpowiedzi wnioskujący odpisali, iż wnioskują o wydanie decyzji nakazującej pozostałym użytkownikom przywrócenia rowów do stanu właściwego i utrzymywania prawidłowych stosunków wodnych. Wniosek został przekazany z RZGW do Zarządu Zlewni w celu przeprowadzenia postępowania z art. 191 p.wod.

Czy była to prawidłowa interpretacja przepisów?

Przedmiotowe rowy są urządzeniami melioracji wodnych i znajdują się w ewidencji urządzeń melioracji wodnych i zmeliorowanych gruntów prowadzonej przez Wody Polskie. Dodatkowo wnioskujący dokładnie sprecyzowali żądanie, iż chcą by wydano decyzje nakazujące pozostałym użytkownikom utrzymanie i przywrócenie rowów do stanu właściwego.

Czy odpowiednim artykułem do zastosowania nie powinien być art. 206 pr.wod.?

Jak można wydać decyzję z art. 191 pr.wod. na właściciela działki rowu, skoro nie odnosi on żadnych korzyści z utrzymania tego rowu i nie należy do zainteresowanych stron, natomiast korzyści odnoszą właściciele sąsiednich działek rolniczych?

Czy prawidłowym jest rozumowanie, iż art. 191 pr.wod. odnosi się do prawidłowego utrzymania ogólnie pojętych urządzeń wodnych (bez rowów melioracyjnych znajdujących się w ewidencji i służących rolnictwu) natomiast art. 205 i 206 pr.wod. do urządzeń melioracji wodnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX