Czy włączenie do umowy sprzedaży przedsiębiorstwa zapisów o dodatkowym świadczeniu przez sprzedającego nie rodzi ryzyka, że część ceny sprzedaży może zostać potraktowana przez organy podatkowe jako wynagrodzenie za odrębną usługę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorstwo osoby fizycznej zostanie sprzedane spółce z o.o. W ramach sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa umowa przewiduje, że sprzedający przedsiębiorca zobowiązuje się do wdrożenia przez okres kilku (kilkunastu) miesięcy pracownika spółki w całość zagadnień związanych z zarządzaniem sprzedawanym podmiotem. W związku z tym część ceny sprzedaży zostanie zatrzymana do czasu wypełnienia zobowiązania przez sprzedającego.

Czy włączenie do umowy sprzedaży przedsiębiorstwa zapisów o dodatkowym świadczeniu przez sprzedającego nie rodzi ryzyka, że część ceny sprzedaży może zostać potraktowana przez organy podatkowe jako wynagrodzenie za odrębną usługę, otrzymane przez sprzedającego, i jako takie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Nadmieniam, że przedsiębiorstwo zostanie zbyte jako zorganizowana część i jego sprzedaż nie będzie podlegała przepisom ustawy o VAT.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX