Czy wierzyciel powinien przekazać do organu egzekucyjnego wszelkie informacje o znanym wierzycielowi miejscu pracy zobowiązanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wierzyciel wystawił tytuły wykonawcze w związku z decyzją o nienależnie pobranych świadczeniach rodzinnych, funduszu alimentacyjnym oraz świadczeniach wychowawczych.

Tytuł wykonawczy został skierowany w imieniu Prezydenta Miasta XYZ, a organem egzekucyjnym jest również Prezydent Miasta XYZ (w organie jest wyodrębniony specjalny Referat Postępowania Egzekucyjnego).

W wyniku dokonanej weryfikacji przez organ ustalono, że nie ma możliwości potrącenia świadczeń nienależnie pobranych z bieżących wypłat. Ustalono jednak, że organ ma wiedzę, gdzie dana osoba pracuje. W szczególności chodzi o przypadek, gdy nienależnie pobrane świadczenie dotyczyło funduszu alimentacyjnego, a aktualnie są wypłacane świadczenia rodzinne i mamy wiedzę o zatrudnieniu osoby, która jest zobowiązana do zwrotu należności.

Czy organ może przekazać przedmiotową informację organowi egzekucyjnemu zgodnie z art. 7a § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji?

Czy nie będzie to stanowiło naruszenia przepisów RODO, ponieważ składając wniosek o świadczenia rodzinne, wnioskodawca jest informowany, że dane będą przetwarzane na potrzeby ustawy o świadczeniach rodzinnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX