Czy wiedza organu podatkowego o zawarciu umowy podlegającej PCC przed jej zgłoszeniem, zamyka drogę podatnikowi do złożenia czynnego żalu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 6 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Obdarowany podczas czynności składania na dzienniku podawczym US deklaracji zw. z otrzymaną darowizną pieniędzy od syna, zapytany przez urzędnika wyjaśnił, że pieniądze nie były przelewane z kona darczyńcy na konto obdarowanego, ponieważ znajdowały się już na koncie obdarowanego w zw. z umową przechowania. Pojawiły się wątpliwości, czy umowa ta nie zostanie zinterpretowana, jako umowa depozytu nieprawidłowego. Ma to związek ze sporadycznym użyciem przez przechowawcę (ojca) na własne potrzeby wyżej wskazanych pieniędzy powierzonych do przechowania (spłata wymagalnej raty kredytu i zwrot w krótkim czasie tych pieniędzy z powrotem na konto. Syn nie wyrażał na takie działanie zgody, niemniej miało ono miejsce.

Zakładając, że utrzyma się ta interpretacja i w konsekwencji umowa zostanie uznana za podlegającą opodatkowaniu PCC, czy okoliczność, że organ miał wiedzę nt. tej umowy przed jej zgłoszeniem do opodatkowania oznacza, że nie może mieć zastosowanie tzw., żal czynny? Czy w tych okolicznościach istnieje ryzyko opodatkowania sankcyjna stawką PCC 20%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX