Czy wieczór autorski podczas wernisażu oraz performance za które artysta dostaje wynagrodzenie w formie honorariów należy uznać za świadczenie usług kulturalnych objęty zwolnieniem VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 21 października 2020 r.

PYTANIE

Artysta malarz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oprócz prowadzenia galerii z obrazami wykonuje następujące czynności: wieczór autorski podczas wernisażu organizowanego przez dom kultury (za udział w wieczorze autorskim otrzymuje wynagrodzenie), performance - wydarzenie, podczas którego tworzy dzieło - wynagrodzenie od fundacji, zajęcia on line pokazujące różne techniki malarskie wynagrodzenie od fundacji. Artysta nie zatrudnia pracowników i we wszystkich wspomnianych wydarzeniach bierze udział sam.

Czy fakt zgłoszenia działalności gospodarczej pozwala na przyjęcie, że art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., nie ma do niego zastosowania i należy rozważać u niego zwolnienie z art. 43 ust.1 pkt 33b  u.p.t.u. (wydarzenie artystyczne-performance) ewentualnie wieczór autorski podczas wernisażu swoich dzieł? Czy prezentacja różnych technik malarskich on line na zlecenie instytucji kulturalnej jest usługą kulturalną czy bardziej edukacyjną ze stawką 23%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX