Czy wezwać wnioskodawcę do złożenia oświadczenia pod odpowiedzialnością karną czy pracownik socjalny powinien udać się na wywiad środowiskowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przyznaliśmy pani świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Świadczenie zostało przyznane od 2023-07-30, ponieważ wnioskodawczyni w dniu 2023-07-29 wykreśliła z rejestru działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 3 pkt 24 u.ś.r., jeśli mowa o utracie dochodu – oznacza to utratę dochodu spowodowaną: f) wykreśleniem z rejestru pozarolniczej działalności gospodarczej. Pani odwołała się od decyzji w zakresie okresu, na jaki przyznano jej świadczenie uzasadniając, że działalność gospodarcza była zawieszona w okresie od 2021-11-01 do 2023-07-29, co według niej jest tożsame z utratą pracy zarobkowej.

W odwołaniu skarżąca powołała się na wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych oraz NSA w sprawie. Wobec czego, Pani wnioskuje o przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego od miesiąca złożenia wniosku o niepełnosprawność do MZON - art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Decyzją SKO uchylono naszą decyzję i przekazano sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ. W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż organ powinien przeprowadzić niezbędne czynności w celu rozpatrzenia wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, a następnie, mając na uwadze wyniki postępowania wyjaśniającego, jeśli zostały spełnione wszystkie ustawowe warunki, powinniśmy przyznać świadczenie od miesiąca złożenia wniosku do MZON.

Uznając powyższe musielibyśmy przyznać Pani świadczenie pielęgnacyjne od 2022-06-01, tj. od miesiąca złożenia wniosku o niepełnosprawność do MZON (kwota do wypłaty wynosiłaby 31 880,42 zł).

Jakie czynności wyjaśniające powinniśmy przeprowadzić w tej sprawie?

1. Czy wystarczającym będzie wezwanie wnioskodawcy do złożenia oświadczenia pod odpowiedzialnością karną czy pracownik socjalny powinien udać się na wywiad środowiskowy?

2. Czy wydając decyzję w tej sprawie możemy oprzeć się na wyrokach sądów czy wyłącznie na przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX