Czy wezwać na piśmie do dobrowolnego zwrotu nienależnie wypłaconego zasiłku pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 13 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na wniosek złożony w dniu 23.09.2019 r., została wydana decyzja przez Ośrodek Pomocy Społecznej, zgodnie z którą postanowiono przyznać zasiłek pielęgnacyjny osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, na okres od 2019-08-01 do 2022-09-30.

W toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, że decyzja została wydana na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, gdzie wnioskodawca został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, a niepełnosprawność powstała po ukończeniu przez niego 21 roku życia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 roku życia.

Biorąc pod uwagę powyższe, Ośrodek na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a., zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z prośbą o rozważenie możliwości unieważnienia decyzji, która wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. Samorządowe Kolegium Odwoławcze po zapoznaniu się z aktami sprawy, stwierdziło brak podstaw do wszczęcia postępowania w celu stwierdzenia nieważności decyzji, która już wygasła.

Zwracamy się z prośbą o wskazanie dalszego postępowania w powyższej sprawie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX