Czy wezwać dłużnika, który złożył wniosek o umorzenie należności, do dostarczenia dokumentów potwierdzających jego obecną sytuację dochodową i zdrowotną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 23 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ośrodek otrzymał wniosek z kancelarii adwokackiej, która jest pełnomocnikiem dłużnika alimentacyjnego, o umorzenie w całości należności wypłaconych z tytułu świadczeń alimentacyjnych wraz z odsetkami.

Jest dołączona ugoda dotycząca zgody na uchylenie obowiązku alimentacyjnego od dzieci oraz zaświadczenie od komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne o umorzeniu należności względem wierzyciela (dzieci) oraz informacja o zadłużeniu względem funduszu alimentacyjnego.

Dodatkowo nie ma żadnych informacji o jego obecnej sytuacji dochodowej czy zdrowotnej. Pomimo, iż rzekomo dłużnik zamieszkuje na terenie naszej gminy (nie jesteśmy OWW), nigdy nie prowadziliśmy postępowania wobec tego dłużnika jako OWD, gdyż nie otrzymaliśmy nigdy żadnego wniosku od OWW o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.

Jak należy rozpatrzyć ten wniosek?

Czy wezwać dłużnika, który złożył wniosek o umorzenie należności, do dostarczenia dokumentów potwierdzających jego obecną sytuację dochodową i zdrowotną?

Czy wezwać dłużnika do usunięcia braków formalnych, tj. z jakiego trybu umorzenia dłużnik chciałby skorzystać: czy art. 30 ust. 1 czy art. 30 ust. 2, czy traktować zapis "umorzenie całości należności wypłaconych z tytułu świadczeń alimentacyjnych wraz z odsetkami" – jako przesłankę art. 30 ust. 1 pkt 3?

Jeżeli tak, to pismo kierować za pośrednictwem pełnomocnika dłużnika, czy skierować bezpośrednio do dłużnika?

Czy wysłać pracownika socjalnego do dłużnika, żeby przeprowadził z nim wywiad środowiskowy i zbadał jego sytuację?

Czy wystąpić do komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne o informację, czy egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego była skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX