Czy wezwać córkę do wyjaśnienia okoliczności objętych wywiadem w sprawie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na matkę, a potem zlecić ponownie wywiad?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 10 września 2021 r.

PYTANIE

Pani X złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką Y.

Pracownik świadczeń rodzinnych zlecił wywiad środowiskowy z Panią X w miejscu zamieszkania Pani Y w celu wyjaśnienia wątpliwości co do sprawowanej opieki (czy opieka jest sprawowana osobiście, czy Pani Y jest w stanie pozostawać sama w domu i na jaki czas itp.).

Pracownik socjalny udał się w środowisko i nie zastał Pani X ani Pani Y, więc kolejnego dnia podjął kolejną próbę przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Zastał osobę wymagającą opieki - Panią Y, która poinformowała pracownika socjalnego, że opiekun - Pani X jest w pracy. Pani X nie widnieje jako osoba zatrudniona (prawdopodobnie praca na czarno).

Pracownik socjalny przekazał do akt sprawy notatkę służbową, z której wynika, że nie mógł przeprowadzić wywiadu środowiskowego z powodu nieobecności strony wraz z informacją, że Pani Y odmówiła oświadczenia na piśmie, że Pani X jest w pracy oraz że podczas nieobecności Pani X nikt nie sprawuje opieki nad nią.

Jak dalej powinno wyglądać postępowanie organu?

Czy należy wezwać osobę do wyjaśnienia okoliczności objętych wywiadem, a potem zlecić ponownie wywiad?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX