Nowość Czy wentylowanie gazowego kotła wodnego rezerw.-szczyt. uznawanego jako duże źródło spalania LCP podczas postoju kotła jest dopuszczalne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 4 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wentylowanie gazowego kotła wodnego rezerw.-szczyt. uznawanego jako duże źródło spalania LCP podczas postoju kotła, tj. poza normalną pracą i poza okresami odbiegającymi od normalnych (rozruch, zatrzymanie, awaria), w okresie nierejestrowanym przez system ciągłego pomiaru emisji spalin, gdy ma miejsce wymuszony przepływ powietrza przez komorę kotła w celu schłodzenia gorącej wody sieciowej przepływającej przez jego orurowanie, co powoduje wypływ podgrzanego powietrza przez emitor powiązany z tym źródłem, jest dopuszczalne?

Czy zgodnie z przepisami ochrony środowiska nie powoduje to powstawania warunków pracy instalacji odbiegających od normlanych, które powinny być zapisane w pozwoleniu zintegrowanym (PZ) dla tej instalacji i jakoś monitorowane w celu rozliczenia godzin pracy emitora oraz ewentualnej emisji w czasie wentylowania kotła powietrzem, w tym opłat środowiskowych, raportów KOBiZE, PRTR itp.?

Producent kotła przewidział w swojej instrukcji obsługi możliwość wentylowania kotła w ramach konserwacji części spalinowej. W PZ jest zapis, że warunki pracy odbiegające od normalnych występują podczas rozruchu instalacji, uruchomienia i zatrzymania kotłów, a także mogą być spowodowane wystąpieniem sytuacji awaryjnych. Kryteria rozruchu i wyłączenia kotła określone zostały w PZ zgodnie z zapisami decyzji Komisji Wykonawczej z dnia 07.12.2012 r. i uwzględnione jako początek rozruchu kotła sygnały dot. uruchom. wentylatora powietrza, rozpoczęcia podawania paliwa i wydajność kotła poniżej minimalnej dla normalnej pracy. Opisany proces wentylowania kotła nie jest traktowany jako rozruch lub praca kotła, gdyż ruch powietrza wymuszany jest bez włączenia wentylatorów i bez podawania paliwa, a odbywa się jedynie grawitacyjnie ze względu na różnicę temp. w kotle, przez który przepływa schładzana woda sieciowa.

Czy można skorzystać tu z odstępstwa, że alternatywną do typowej grawitacyjnej metody wentylacji zapisanej w instrukcji kotła jest metoda wymuszona, spowodowana przepływem gorącej wody sieciowej w kotle?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX